Nagyon gyakran elfordul jelensgnek szmt, hogy j tenyszetek kimagasl tenyszegyedeitl vsrolt, gretesnek indul klykkutyk kikpzse kudarcba fullad, vagy a kikpznek sokkal tbb energijba kerl, mint az normlis esetben vrhat. Ilyenkor – felttelezve a j rkltt adottsgokat – szinte minden alkalommal a kutya nem megfelel szocializltsgrl s nevelsrl van sz. A klykkutya szocializldsa s helyes nevelse alapfelttelei a ksbbi eredmnyes kikpzsnek.
Nagyon gyakran elfordul jelensgnek szmt, hogy j tenyszetek kimagasl tenyszegyedeitl vsrolt, gretesnek indul klykkutyk kikpzse kudarcba fullad, vagy a kikpznek sokkal tbb energijba kerl, mint az normlis esetben vrhat. Ilyenkor – felttelezve a j rkltt adottsgokat – szinte minden alkalommal a kutya nem megfelel szocializltsgrl s nevelsrl van sz. A klykkutya szocializldsa s helyes nevelse alapfelttelei a ksbbi eredmnyes kikpzsnek.
Sajnos, ma mg a legtbben, akik els kutyjukat vsroljk, nem megfelel felkszltsggel indulnak el a klykt kivlasztani, s a vsrlst kvet idszakban a tarts sem nevezhet kielgtnek. Ma mg Magyarorszgon ltalnosnak tekinthet, hogy a kiskutya vtelekor nem gyzdik meg a vev annak viselkedsrl inger ds krnyezetben, az ingerekre adott reakciirl, ismers s idegen emberek, llatok jelenltben tanstott viselkedsrl. Ha ezekre odafigyelnk, kpet kaphatunk a klykk alaptermszetrl, s addigi szocializltsgnak fokrl. Milyen sok ksbbi bosszsg s kudarc elkerlhet lenne egy kis odafigyelssel! Nem elegend, hogy egy klyk j genotpus, bizonyos rkletes tulajdonsgok alakulsban a krnyezeti hatsoknak is jelents szerepk van.
Ha a kezd kutyatart olyan szerencss volt, hogy ignyes tenyszt kivl tulajdonsgokkal rendelkez klykkutyjt vsrolta meg, az nmagban mg nem garantlja a sikert. Mind a fizikai, mind a pszichikai adottsgok kibontakoztatsa mr az j gazda feladata, aki az esetek tlnyom tbbsgben – sajnos – laikus. Hazaviszi a nhny hetes szrgombcot, beteszi egy kennelbe, s amg a klyk jdonsgnak szmt, jtszik vele az egsz csald, azutn jnnek a szrke htkznapok, s nhny nap, esetleg ht utn mr a kutya-gazda kapcsolat csupn az etetsekre korltozdik. Hetek, hnapok is eltelhetnek anlkl, hogy a nagyon elfoglalt gazda akr a kennelbl is kiengedn a szerencstlen jszgot. Idvel mgis eszbe jut, hogy a mr kamaszod kutyt mgiscsak meg kellene stltatni, s ekkor dbbenten tapasztalja, hogy a kenneljben, vagy a portn ltszatra magabiztos viselkedst mutat llat az utcn remeg lbakkal, behzott farokkal kzlekedik, vagy befeszlvn a przba a vgkimerlsig hz, akr egy igsl. A gazda ekkor kap szbe, hogy j lenne egy kutyakikpz iskolt felkeresni, ahol kedvencbl „kutyt faragnnak”.
Irny teht htvgeken a kutyaiskola (mr ha van ilyen a kzelben)! Az jdonslt kutyatulajdonost itt jabb csaldsok rik. Flnk, visszahzd, vagy ppen tlzottan agresszv kutyja olyan nehezen kezelhet, amely mr meghaladja az trkpessgt, elmegy a kedve a kutyzstl, kedvenctl pedig legtbb esetben megszabadul, vagy rks kennel fogsgra krhoztatja.
Ugyanez a gazda, ha a felnevels sorn gy jrna el, hogy mr az els pillanattl szakmai segtsget venne ignybe (szakemberek tancsa, szakirodalom), valsznleg addig sem kvetne el slyos hibkat, amg rszben a szakmai segtsgnek, rszben sajt tapasztalatainak ksznheten maga is felkszlt, tapasztalt kutyatartv vlna. Ez utbbi tpus kezdkbl lesznek tbbnyire a ksbbi sikeres killtk, tenysztk, kikpzk, mg msok, a kevsb krltekintek gyakran azt is megbnjk, hogy valaha kutyt vsroltak.
Mire figyeljen hz a kezd kutyatart, hogy kedvence a ksbbiekben az rm s ne a bosszsg forrsa legyen?
Ezttal vegyk az egyik legfontosabb dolgot, amire figyelmet kell fordtani: ez pedig a szocializci folyamata. Nzzk ht sorjban, mi a teendnk kutyink megfelel szocializcija rdekben! Mindenekeltt szksgesnek tartom megjegyezni, hogy a kvnatos szocializcis folyamat, valamint a nevels – br nem ugyanazt a fogalmat takarjk – egymstl teljesen elklntve nem trgyalhatk. Megfelel nevelssel segtjk kutyink szocializldst, s megalapozzuk ksbbi kpezhetsgt, a szocializcis folyamat irnytsval, pedig akarva-akaratlanul a nevelst is befolysoljuk.
Az els krds, amit meg kell vizsglnunk, az, hogy mikor kezddik el ez a folyamat egy kutya letben.
A kinolgia tudomnynak mai llsa szerint az jszltt klykkutya pszichikumra a szletst kvet hrom htig klnsebben nincs maradand hatssal krnyezete. Tpllkozs, rts, alvs – erre korltozdik napi tevkenysge. A kiskutya – az anyjval val rendkvl szoros kapcsolaton kvl – a krnyezet irnti rdekldst, az rtelem els jeleit, a szletst kvet 21. nap utn mutatja. Azt is meg kell emltenem, hogy van olyan elmlet, amely szerint a viselkeds ksbbi alakulsa szempontjbl fontos, hogy megszletsk utn a klykk azonnal szophassanak. Ez esetben viszont jogos az az llts, hogy a szocializcis folyamatok mr azonnal, a szletst kveten elkezddnek, szemben azzal, amelyik ezt a 21. nap utnra teszi. Nem is beszlve a mhen belli behatsokrl, de errl mskor essen sz. Az anya nlkl felnevelked klykk – szerencsre ritka – esete is kln fejezetet rdemel (pl. Szls utn elhull szuka, mestersges szoptats).
Teht a klyk letnek negyedik hetben mr a megfigyel szmra is jl szlelheten, a maga mdjn vlaszol alomtrsai kommunikcis ksrleteire, s kontaktusba kerl az emberrel is. Ebben az idszakban a tenyszt legyen az egyetlen ember, aki gondoskodik rluk, kzbe veszi, simogatja ket.
Az alom nyugalmt idegen ne zavarja meg! A klykk a negyedik ht vge fel mr elhagyjk az almot. Vissza sem lehet ket tartani. A tenyszt csaldtagjai az tdik hten lpjenek be a kiskutyk letbe. De ez ne zaklatst, csupn rvid ideig tart kmletes, vatos jtkot jelentsen. A kiskutyk a negyedik ht vgn, vagy az tdik ht elejn tenysztjket mr egy kt lbon jr lskamrval fogjk azonostani, feltve, hogy hromhetes korukban az megfelel rendszeressggel elkezdte kiegszt etetsket. |